Koncentracja uwagi - umiejętność, którą warto ćwiczyć.

Koncentracja uwagi to umiejętność skupiania się na  wykonywanej czynności, na jakimś zadaniu. Cały proces polega na odrzuceniu nadmiaru informacji po to, aby do świadomości docierały jedynie istotne informacje. Koncentracja nie tylko przydaje nam się w szkole, ale i w codziennym życiu.      O umiejętność skupienia uwagi należy dbać, a także ją rozwijać.  To zwiększa wydajność nauki.

W celu rozwinięcia tej umiejętności 23 października 2023r. w klasie trzeciej zostały zorganizowane zajęcia z pedagogiem szkolnym p. Iloną Cygan. Na początku zajęć dzieci obejrzały film pt. „ Dlaczego czasem trudno nam się skoncentrować?”. Uczniowie zobaczyli co przeszkadza w skupieniu uwagi na jednym zadaniu i że każdy człowiek ma inne predyspozycje do koncentrowania uwagi. Następnie poprzez zabawę i wykonywanie różnorodnych ćwiczeń oraz zadań uczniowie odkrywali czynniki wpływające na koncentrację uwagi - mówili co pomogło im osiągnąć wyznaczony cel. Wymieniane czynniki, tj.:

• spostrzegawczość
  • słuchanie wskazówek
  • ciekawość
  • uważne patrzenie
  • czujność

dzieci naklejały na postaci detektywa, umieszczonego na tablicy.

Zajęcia dzieciom bardzo się podobały. Słowa, odnalezione na zakończenie zajęć w skrzyni skarbów niech pozostaną na zawsze w umysłach uczniów:

Zapamiętaj,

ważna sprawa,