O poprawnym używaniu słów

Uczniowie klasy IV i VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Radomyślu nad Sanem uczestniczyli w lekcji języka polskiego dotyczącej zastosowania słowników języka polskiego. Po krótkim omówieniu historii powstania słowników i prezentacji ich rodzajów na uczestników zajęć czekały różnorodne ćwiczenia praktyczne.

Zwróciliśmy uwagę na to, że nie tylko wyszukiwarka Google jest skarbnicą wiedzy i że kultura języka wymaga od nas odpowiedniego, poprawnego użycia wyrazów. Na szczęście wiele wątpliwości językowych typu: kanister czy karnister; piżama czy pidżama, zostało rozstrzygniętych dzięki pracy uczniów ze słownikami. Każdy z nas popełnia błędy językowe, powinniśmy się jednak starać szlifować naszą polszczyznę, przestrzegać normy językowej (języka uznawanego za wzorcowy) – kultura języka pomaga jasno, pięknie i zrozumiale wyrażać myśli.

Przepisz lub wydrukuj listę częstych błędów językowych – jeśli możesz, powieś ją nad biurkiem.

„Ubrać sukienkę…” – NIE, „Ubrać się w sukienkę” – TAK.

„Dwutysięczny dwudziesty” – NIE, „Dwa tysiące dwudziesty” – TAK.

„Kupywać” – NIE, „Kupować” – TAK.

„Ileś razy pod rząd” – NIE, „Ileś razy z rzędu” – TAK.

„Lubiałem, lubiał” – NIE, „Lubiłem, lubił” – TAK.

„Na dzień dzisiejszy” – NIE, „Dzisiaj” – TAK.

„Okres czasu” – NIE, „Okres” lub „czas” – TAK.

„Poddawać w wątpliwość” – NIE, bo poddawać można się miłości, depresji lub w bitwie, „Podawać w wątpliwość” – TAK.

„Po najmniejszej linii oporu” – NIE, „Po linii najmniejszego oporu” – TAK.

„Półtorej tygodnia, miesiąca, roku” – NIE, bo „-ej” to końcówka dla rodzaju żeńskiego, „Półtora tygodnia, miesiąca, roku” – TAK.

„Rok dwa tysiące” – NIE, „Rok dwutysięczny” – TAK.

„Wszem i wobec” – NIE, „Wszem wobec” – TAK.

„W przeciągu roku” – NIE (w przeciągu można tylko przeziębienia dostać), „W ciągu roku” – TAK.

„Wziąść” – NIE, „Wziąć” – TAK

Autor: M.R., B.B.