Detektywi w poszukiwaniu kapelusza

Uczniowie kl. IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Radomyślu nad Sanem wraz z główną bohaterką, rezolutną dziewczynką zwaną Dziewiątką- bohaterką powieści Adama Bahdaja, wcielili się w role detektywów i starali się rozwiązać tajemnicę tytułowego zaginionego kapelusza.

Wątek kryminalno-detektywistyczny wciągnął przede wszystkim dlatego, że uczniowie wspólnie z Krysią odkrywali zagadkę kapelusza. Oprócz tego Dziewiątka jest świadkiem podmiany kapeluszy, wpada na trop, jak to mówi: „grubszej afery, więc wcale nie jest to taka błaha sprawa.” Natomiast bardzo ciekawe jest to, że dwunastoletnia Krysia bierze na siebie odpowiedzialność, jest silna, charakterna i konkretna, ale zarazem bardzo sprytna podczas rozwiązywania tej zagadki. Czwartoklasiści wspólnie z dziewczynką odkryli, że to nie kapelusz był wartościowy, ale ukryty w nim los na loterię. Finał przynosi nieoczekiwane rozwiązanie — złodziejom nie chodziło o kupon, a o tajną chemiczną recepturę profesora Barabasza, którą wiolonczelista przechowywał w futerale. Uczniowie kl. IV rozwiązując zagadkę zrozumieli, że warto być cierpliwym i uparcie dążyć do celu. Za co polubili „Kapelusz za 100 tysięcy?” Adam Bahdaj napisał powieść trzymającą w napięciu do końca, mądrą i przesyconą humorem. Wspólnie stwierdziliśmy, że warto pochylić się nad książką i przeczytać powieść od deski do deski.

Autor: Małgorzata Rutkowska